Bommen op de RK kerk en pastorie
28 januari 1945
Pastoor Christianus Franciscus Bonifacius van Rooyen
Geboren 13 februari 1876 – Overleden 28 januari 1945
R.K. Begraafplaats Piet Heinstraat, graf C 1-1
Johanna Maria Klein-Rouwelder
Geboren 23 februari 1879 – Overleden 1 februari 1945
R.K. Begraafplaats Piet Heinstraat, graf A 13-12
Peter Waldmann
Geboren 21 november 1924 – Overleden 29 januari 1945
Graf onbekend
Bommen op de RK Kerk en de pastorie
Het is zondag 28 januari 1945. Deze middag breken plotseling enige Jabo’s (geallieerde jachtbommenwerpers) door het wolkendek en laten hun bommenlast vallen. Op de Kemena, de Admiraal de Ruijterstraat en Stationsstraat blijft het bij materiële schade.
Erger is het bij de R.K. kerk. Er valt een bom voor de kerk en één op de pastorie. In de kerk zijn veel mensen aanwezig tijdens het Lof. De paniek slaat toe en door de luchtdruk storten beelden uit de nissen en storten muren in. Doch de kerkgangers komen, zij het onder de stof en menigeen onder blauwe plekken en schaafwonden, met de schrik vrij. Voor de hoofdingang van de kerk is een enorme bomkrater. De bom die is ingeslagen op de Pastorie heeft ernstiger gevolgen. De huishoudster van de pastoor, de 57-jarige Johanna Maria Klein-Rouwelder, is zwaargewond en overlijdt enkele dagen later (1 februari 1945) in het noodziekenhuis te Harreveld. Het tweede dienstmeisje Betsie Uffink, raakte licht gewond aan haar been.
Pastoor Christianus Franciscus Bonifatius van Rooyen (68 jaar) vindt de dood en wordt pas uren later in de nacht gevonden.
Nog wat later wordt een Duitse onderofficier gevonden. Men heeft hem, ondanks dat men zijn verschrikkelijke doodsstrijd kon horen, niet levend onder het puin vandaan kunnen krijgen. Deze Duitser genaamd Peter Waldmann, was de verzorger en chauffeur van Oberst Adler, die ook gewond raakte.
Pastoor van Rooyen was een geliefd persoon, niet alleen bij zijn parochianen, maar ook bij de Joodse inwoners dwong hij veel respect af. Als hij tijdens zijn wandelingen met zijn trouwe herder Joodse medeburgers tegenkwam nam hij zijn hoed af en bracht met een lichte buiging zijn groet. Zijn dood beroerde ook bewoners van andere gezindten en de begrafenis vond onder grote belangstelling plaats.
Bronnen:
Sint Helena’s Ommegang, auteur: Hans de Beukelaer
Aalten in Oorlogstijd, auteur: J.G. ter Horst
Hans de Beukelaer: Het bombardement van 28 januari 1945 (Kerkvenster 20.03.20)
Foto Duitse onderofficier: © Collectie Westendorp
© Collectie Nationaal Onderduikmuseum Aalten
Pastoor Christianus Franciscus Bonifacius van Rooyen
13 februari 1876 – 28 januari 1945
R.K. Begraafplaats Piet Heinstraat, graf C 1-1
Johanna Maria Klein-Rouwelder
23 februari 1879 – 1 februari 1945
R.K. Begraafplaats Piet Heinstraat, graf A 13-12
Peter Waldmann, onderofficier in het Duitse leger
21 november 1924 – 29 januari 1945
Graf onbekend