tickets

Wilhelmus Petrus de Graaff
30 juli 1903 – 22 februari 1944

Wilhelmus Petrus de Graaff
30 juli 1903 – 22 februari 1944
Begraafplaats Berkenhove, graf 342

Slachtoffer van een ‘vergissingsbombardement’

Op 22 februari 1944 voeren de geallieerden een ‘vergissingsbombardement’ uit op het historische centrum en het spoorwegstation in Nijmegen.
Het is één van de zwaarste bombardementen op Nederlands grondgebied, vergelijkbaar met het Duitse bombardement op Rotterdam in de meidagen van 1940.
Er vallen bijna 800 doden, voornamelijk burgerslachtoffers (waarschijnlijk ligt het aantal hoger, omdat onderduikers niet meegeteld zijn). Naderhand blijkt dat het spoorwegemplacement in Nijmegen als een bewust secundair doel gekozen te zijn, als het primaire doel in Duitsland niet gebombardeerd kon worden.

Onder de slachtoffers bevindt zich de 40-jarige spoorwegbeambte Wilhelmus Petrus de Graaff uit Aalten.
Wilhelmus Petrus de Graaff wordt geboren op 30 juli 1903 in Westervoort.  Zijn vader Ingen Gerrit de Graaff is werkzaam als spoorwegbeambte. Op 16-jarige leeftijd treedt Wilhelmus P. in zijn voetsporen en wordt eveneens spoorwegbeambte. Op 17 januari 1929 treedt hij in het huwelijk met Dina ter Haar uit Aalten (geb. 2 april 1908). Tijdens de oorlogsjaren blijft Wilhelmus P. de Graaff in functie als spoorwegbeambte.

Op de bewuste 22e februari volgt hij in Nijmegen een spoorwegcursus. Samen met andere cursisten bevindt hij zich in gebouw op het Nijmeegse spooremplacement als ’s middags het bombardement losbreekt. Dan wordt het gebouw getroffen door een voltreffer. De cursist die naast Wilhelmus zit weet zich in een paniekreactie op het nippertje te redden. Alle andere cursisten komen om, onder wie de 40-jarige Wilhelmus Petrus de Graaff.

Mede door persoonlijke bemiddeling van burgemeester A.J.W. Monnik wordt het stoffelijk overschot van Wilhelmus P. de Graaff naar Aalten overgebracht. Zaadhandel Bulten uit de Stationsstraat in Aalten stelt een vrachtwagen beschikbaar waarop een groot rood kruis wordt geschilderd. Op 1 maart 1944 wordt Wilhelmus P. de Graaff op begraafplaats Berkenhove ter aarde besteld (grafnr. 342). Hij laat zijn vrouw Dina na met hun 13-jarige zoon en 9-jarige dochter.

8 Juni 1948 wordt op het station in Aalten een plaquette ter nagedachtenis aan Wilhelmus P. de Graaff onthult.

Bronnen:
Artikel ADW april 1995 artikel Gedenkplaat W.P de Graaff te Aalten D.W. Geesink
Archiefdepot van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen te Zutphen
Archief der gemeente Aalten
Aalten in Bezettingstijd B. de Joode 1946, blz. 138
Er op of er onder, blz. 166 en 198 C.W. Vaags
Aalten in Oorlogstijd J.G. ter Horst 1985, blz. 108 en 211
Kroniek van Nederland Elsevier 1987, blz. 934
Aalten zoals het is, zoals het was. 1e deel 1992, blz. 193 en 197
Familieleden Wilhelmus P. de Graaff
Het bombardement op Nijmegen: www.Historiekbombardement 22 februari 1945
https://www.oorlogsdodennijmegen.nl/gebeurtenis/42d66138-d771-4448-b125-01fa56486f97
© Collectie Nationaal Onderduikmuseum Aalten

Wilhelmus Petrus de Graaff

Wilhelmus Petrus de Graaff
Geboren 30 juli 1903 – Overleden 22 februari 1944
Begraafplaats Berkenhove,  graf 342

Plaquette ter nagedachtenis aan W.P. de Graaff, Station Aalten

Plaquette ter nagedachtenis aan W.P. de Graaff, Station Aalten