Jan Willem en Hendrik Groot Wassink
(Eibergen 1920 en 1921)
leden 3de compagnie DNB
Regionale spil geheim netwerk
Jan Willem en Hendrik Groot Wassink verzetten zich vanaf het begin van de oorlog actief tegen de Duitse bezetter. Samen met hun vriend Jan Nahuis vormen zij de spil van een geheim netwerk in Beltrum, Eibergen en Groenlo. Hun verzetsgroep helpt onderduikers, vooral Joden en neergestorte geallieerde vliegers. In het donker van de nacht brengen zij hen naar veilige schuilplaatsen. De Australische piloot Bernard Sutton en ontsnapte Franse krijgsgevangenen worden dankzij hun inzet geholpen op weg naar huis.
Najaar 1944 sluiten de broers zich met hun verzetsgroep aan bij de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (NBS). Tijdens de gevechten tussen geallieerde en Duitse troepen rondom Beltrum leveren zij een actieve bijdrage.
Na de bevrijding van de Achterhoek sluit Willem zich aan bij het Dutch National Battalion (DNB) en dient in de derde compagnie. Hij tekent in juli 1945 voor het Nederlandse leger en volgt een opleiding tot mijnenruimer.
Beide broers worden onderscheiden met het Bronzen Kruis voor hun moed en persoonlijk optreden in het verzet. Na zijn dienst keert Willem terug naar huis, neemt het familiebedrijf over en bouwt een leven op met zijn vrouw en kinderen. Hij overlijdt in 2015 op 95-jarige leeftijd. Hendrik, die na de oorlog een gezin sticht in Rekken, overlijdt in 2014. Hun heldhaftige daden blijven een belangrijk deel van de verzetsgeschiedenis in de regio.